Přeskočit na obsah
Domů » Všechny články » Neuro/Biofeedback

Neuro/Biofeedback

  • Mirek 
  • 5 min read

Co je to EEG neuro/biofeedback?

Jde o přístroj pracující na základě biologické zpětné vazby, kdy mozek si za pomocí přístroje (zpětné vazby) a terapeuta pomůže sám (samo napravuje). Přístroj využívá biologické zpětné vazby za pomocí elektrické energie mozku – EEG, neboli elektroencefalogramu. Terapie byla vyvinuta a zavedena v 70. letech minulého století jako léčebná a tréninková metoda nápravy mozku neurology a psychology v USA. V České republice se metoda EEG biofeedback ujala především jako metoda, napomáhající odstraňovat poruchy učení a poruchy pozornosti (diagnózy ADHD, ADD).

Metoda často využívá spolupráce několika odborníků současně – neurologa, psychologa či psychiatra, pediatra nebo pedagoga. V tomto ohledu je EEG biofeedback metodou revoluční, protože nutí odborníky z různých oborů – lékaře, psychology či pedagogy, řešit společně jeden problém, jenž izolovanou činností jednoho oboru většinou není možno plně odstranit nebo dosáhnout maximální možné nápravy.

Na jakém principu vlastně EEG neuro/biofeedback funguje?

Každý orgán v těle má svou elektrickou aktivitu. Běžně se setkáváme se záznamem elektrické aktivity srdečního svaluEKG čili elektrokardiogramem, nebo mozku EEG neboli elektroencefalogramem. EEG biofeedback je metoda, která pomocí zpětné vazby umožňuje elektrickou aktivitu mozku ovládat a regulovat a někdy do jisté míry, či úplně přivádět do normy. Tím se odstraňuje řada neuropsychologických obtíží.

Jak probíhá terapie neurofeedback?

Dne 4. února 2022 jsem poprvé přišel na úvodní konzultaci a krátké vyšetření mozku pomocí Brainfeedbacku. Ujala se mě přímo majitelka Daniela Vaškebová. Zjistila mě, že mám vysokofunkční mozek (vysoké IQ – inteligenci & EQ – emoční inteligenci) a trpím bazální úzkostí. Jako tušil jsem, že jsem hodně empatická osoba, neboť vše hodně vnímám a to nyní nemyslím, že na mě občas působí silnější úplňky nebo novoluní. Dokáži se vcítit do lidí, ale i zvířat. A taky mám hodně vyvinutou intuici. Daniela mě doporučila knihy od Judith Orloff, kde se dočtu spousty informací o vysoce citlivých lidí. To odpoledne jsem se zrovna chystal vyzvednout již objednané knihy z Knihy Dobrovský na Joštově ulici. Napsala tři knihy a pouze jednu měli skladem, kterou jsem si hned zakoupil. Zbývající dvě jsem si objednal o pár dní později (8. února) přímo u Grady, neboť akorát dělala dotisk. Recenze si můžete přečíst později na mém blogu.

Toho dne, 4.2. jsem absolvoval vstupní vyšetření – krátký test. Z přístroje vedla sonda, která se připojila na moji hlavu a obě uši. Nejprve jsem musel mít zavřené oči a na nic nemyslet. Pak jsem oči otevřel a musel jsem koukat „do blba“, následně se soustředit na zobák ptáčka, který byl umístěn na poličce přede mnou. Následovalo počítání jednociferných čísel (kde jsem se trošku ztratil – stres), následně počítání dvouciferných čísel, přiřazovat obrazce (co kde chybí), zapamatovat si během minuty co nejvíce dvouciferných čísel jak jdou po sobě (já 8, tedy celkem 16 čísel). Najít chybějící tvary (výběr ze 6 až 8 možností). Výsledek testu mě byl následně předán a vysvětlen.

Domluvili jsme se na dalších sezeních, lépe vystiženo deset neuro terapií, kde každá terapie probíhá v délce cca 30 minut. Jediné co mě trošku nevyhovuje, tak je vzdálenost z Řečkovic do středu města Brna. Tramvají bez šance, tak mě tam musí vozit manželka 2x týdně. První terapie proběhla dne 11.2.2022. Opět mě propojili s EEG přístrojem a na obrazovce jsem sledoval, potažmo hrál různé hry (cílem bylo udržet jedoucí auto po středové čáře, nebo robotovu hlavu stále nahoře, otáčet kostkou a udržet na ní modrou barvu nebo raketou létat kolem země, aj.).

V praxi probíhá terapie tak, že klient plní určitý herní úkol, ovládá autíčko či robota apod. Terapeut nastaví požadovanou úroveň jednotlivých frekvencí mozkové činnosti, např. při tréninku soustředění je nastavena určitá hodnota mozkových vln, vyskytující se při koncentraci na výkon. Klient se snaží této hranice vlastním úsilím dosáhnout. Kdykoliv se mu to podaří, je okamžitě odměňován úspěchem ve hře (autíčko jede vpravo, vizuální zpětná vazba) a naskakují body (auditivní zpětná vazba). Jakmile klient v úsilí poleví, herní úspěch mizí. Tímto způsobem se posiluje žádoucí činnost mozku a posilují se užitečné nervové spoje (synapse). Získané zlepšení je proto dlouhodobé až trvalé. Následovali další terapie v obdobném režimu ve dnech:

  • 15.2. – Hrál jsem hry.
  • 25.2. – Alfa meditace,  zavřu oči a snažím se na nic nemyslet. Sice jsem neusnul, ale chvíli se můj mozek pohyboval v theta vlnách.
  • 1.3. – Hrál jsem hry.
  • 3.3. – Alfa meditace, tentokrát zaměřeno na amygdalu (plazí mozek – bojuj, uteč). Tentokrát jsem usnul, což samotné terapii nevadí.
  • 8.3. – Hrál jsem hry.
  • 15.3. – Alfa meditace, ke konci jsem cítil v zátylku teplo a tupou bolest. Opět jsem během terapie usnul. Po odpojení sondy jsem měl na chvíli trošku necitlivou část hlavy, ale po cca minutě to odeznělo.
  • 17.3. – Hrál jsem hry.
  • 29.3. a 1.4. – Budu mít poslední dvě terapie a uvidím jestli budu pokračovat v dalších deseti.

Pomáhá mě biofeedback?

Věřím, že ano. Co sleduji na různých facebookových skupinách lidi, jenž mají stejné problémy s úzkostmi a panickými ataky, tak jim tento typ terapií zabírá. Navíc klinika ABBIA CLINIC spolupracuje s psychology, psychoterapeuty, lékaři, kteří k nim posílají pacienty, jenž se léčili s antidepresivy na doléčení touto metodou. Na kliniku přijíždějí i klienti ze zahraničí. Všiml jsem si, že se mnou chodí mladší nebo stejná generace. Léči zde pravidelně klienty s ADHD, apod.

Závěr

Celkově hodnotím neuro/bio/brain-feedback jako další alternativu, která mě posune v boji s mými panickými úzkostmi a ataky.

ABBIA CLINIC s.r.o. (Brno – střed): www.neurobiofeedback.cz
Jednatelka, vedoucí kliniky Paed. Dr. Daniela Vaškebová biofeedback & neurofeedback terapeut a diagnostik.