Přeskočit na obsah
Domů » Všechny články » Klinická hypnóza

Klinická hypnóza

  • Mirek 
  • 5 min read

Co to je klinická hypnóza?

Klinická hypnóza je hypnóza používaná zejména v medicíně, psychoterapii a osobnostním rozvoji. Snaží se o pozitivní efekt v oblasti zdraví a kvality života. Provádí ji lékaři (psychiatři, chirurgové, zubaři), psychologové a psychoterapeuti, sportovní a profesní kouči. Výcvik v klinické hypnóze zajišťují specializované instituce. Existuje více druhů klinické hypnózy: direktivní, nedirektivní, speciální a regresivní. Poslední tři uvedené využívá Jan Ille při své práci s klienty.

Moje první zkušenost s hypnózou

Poprvé jsem navštívil Jana v říjnu 2020. Vzpomínám si, že v té době jsem s ním řešil finance. Dostali jsme se do dětství, kde jsem měl určité bloky. Jak je vědecky dokázáno: To, co se Vám dostane do hlavy (co se naučíte, slyšíte, vidíte, v jakém prostředí žijete) během prvních 6 let života, to Vás ovlivní na celý život. Na vědomé úrovní, která je pouze 5 % si můžeme říkat co chceme, ale náš život řídí podvědomá část, která tvoří 95 %. Naštěstí existují metody, které dokáží přepsat podvědomou část a tím můžeme vymazat určité programy, které nechceme ve svém životě. Jednou z metod je právě hypnóza. Další z oblíbených metod jsou afirmace nebo moje oblíbené meditace.

Jak si poradila hypnóza s úzkostí?

Celkem jsem absolvoval sedm hypnoterapií s Janem Illem. Po té, co jsem v sobotu (18.9.2021) absolvoval kineziologii One Brain, jsem si domluvil schůzku hned na pondělí tj. 20.9.2021 na klinickou hypnózu. Psal jsem mu, že je to důležité jestli by mě mohl vzít co nejdříve a tak jsme se setkali již v 7:30 hodin ráno. Jsem spíše sova (noční živel), takže nerad brzy ráno vstávám. Nicméně se jednalo o mé zdraví a nějaký posun, tak jsem to ráno vstal a zkusil jsem od nás z Řečkovic využít tramvaj na Moravské náměstí. Cesta trvá cca 20 min., to dám 🙂

Už jsem to uváděl, že od mé poslední a nejhorší ataky jsem nebyl schopen vlézt do auta a řídit. Já a nejsem schopen řídit? Já, co projezdil téměř celou Evropu a najel stovky tisíc kilometrů? Proto jsem po spousty letech neváhal využít MHD a odhodlán v bezpečí vyrazit na terapii.

Jakmile tramvaj vyjela z konečné, tak pár zastávek v pořádku. Při cestě se mi začaly honit v hlavě myšlenky, jak mi panikáři umíme. Mě začalo být nějak divně, bušení srdce, motání hlavy, ztížené dýchání (ještě v roušce). Každopádně jsem si říkal, že kdybych tam odpadl, tak mě někdo z lidí pomůže.

netrpím agorafobií, kde lidi s ataky mají problém s lidmi (obchodní centra, apod.). Já to mám naopak – cítím se více bezpečně mezi lidmi, kdyby náhodou…, tak někdo tu sanitku přeci zavolá.

Jak jsem se pomalu blížil k Moraváku, tak jsem už chtěl vystoupit a dojít to pěšky. Prožíval jsem úzkost a ataku. Ale říkal jsem si, že to nestihnu časově a vše možný myšlenky. Nakonec jsem to dal. Zastávka u Moraváku se blížila, tak jsem zamířil rychlým krokem k výstupním dveřím. Ufff dal jsem to, ale bylo to o fous. Celý rozklepaný jsem došel za další dvě minuty na smluvenou terapii.

Při našem setkání jsem Janovi vylíčil, že mě trápí panické úzkosti a ataky, které mi nedávno diagnostikovali. A taky, co jsem právě prožil na cestě k němu v tramvaji. V úvodní hodině mě vysvětlil problematiku kolem úzkostí a panik a domluvili jsme se na dalším termínu, který byl o tři dny později tj. 23.9.2021. Nazpět už mě vyzvedla manželka a jel jsem nazpět domů v autě (jako spolujezdec). Dostal jsem tip na knihu „Jak překonat panické ataky“ od Rogera Bakera. A při otázce, jestli mě dělá problém říkat NE jsem odpověděl ANO, tak mi ještě doporučil knihu „Asertivně do života“ od Tomáše Nováka. Knihy jsem si obratem zakoupil. Později na svém blogu zveřejním recenze.

Tramvají jsem cestou tam jel jen 2x, nazpět vícekrát, ale to mi už problém nedělalo. Jinak mě stále vozila autem moje obětavá a milující manželka.

Následovali další hypnoterapie (7.10., 13.10., 27.10., 3.11. a poslední 9.11.2021) probíhali ve stejném režimu, který popíši níže. Kromě jedné ze dne 27.10.2021, kde jsme byli v karanténě a nemohl jsem se osobně dostavit. Domluvili jsme se, že terapii uděláme on-line přes Skype. Ležel jsem v posteli, kde se cítím nejbezpečněji. Sluchátka na uších připojené k telefonu. Jan začal s hypnózou…

Pak jsem ho osobně navštívil ještě 2x. Po té jsem tento druh terapie ukončil a to z důvodu, že jsem nechtěl dojíždět tak „daleko“ od domova. Nejraději jsem chodil pěšky, a proto jsem si našel poblíž bydliště EFT terapii, ve které jsem následně pokračoval. Navíc jsem zjistil, že se dokáži u žen (terapeutek) více uvolnit, poplakat si. U mužů (terapeutů) se nedokáži plně otevřít a projevit své city. Každopádně Jan Ille je skvělý a své práci výborně rozumí. Děkuji mu za sezení a určitě doporučuji.

Každé naše terapeutické sezení bylo v délce jedné hodiny.

Jak probíhá hypnoterapie?

Sednete si do pohodlného křesla, zavřete oči a Jan začne pomalu počítat od jedné do dvaceti. Tím se zklidníte a mozek se uvede do stavu alfa vln. Jan Vám bude pokládat otázky a Vaše podvědomí bude odpovídat. Najde se určitý problém (program), který se následně začne přepisovat…

Závěr

Hypnoterapiím věřím, že fungují a mají vliv na podvědomí. Menší změny jsem pociťoval a po každé terapii jsem se cítil skvěle – nabitý energií, šťastnější. Nicméně díky tomu, že panické úzkosti už mám chronické (trvají pár let), tak to bude chtít více času, nežli se dám do pořádku.

Jan Ille (Brno – střed): www.hypnozavbrne.cz
Zaměřuje se zejména na oblast úzkostí, panických atak, fobií, reakcí na traumatické životní události, komplexní životní témata a na klasické aplikační oblasti klinické hypnózy, jako jsou behaviorální a emocionální obtíže.