Přeskočit na obsah
Domů » Všechny články » EFT metoda a terapie

EFT metoda a terapie

  • Mirek 
  • 3 min read

Co je to metoda EFT?

Metoda EFT je revolucí v terapii. Jde o formu psychologické akupresury, využívající znalostí čínské medicíny. Tvůrcem metody EFT je americký inženýr Gary Craig. Od svého vzniku se EFT (Emotional Freedom Techniques) stalo nejefektivnější metodou v novém terapeutickém směru nazývaném ENERGETICKÁ PSYCHLOGIE. Tento nový směr vnímá lidské tělo jako komplexní systém myšlenek, emocí, energií a vzpomínek. Vychází z předpokladu, že příčinou negativních emocí je porucha v našem energetickém systému. Zdroj www.eft.cz

Od hypnoterapie k EFT metodě

Jak už jsem napsal v minulém článku, díky vzdálenosti jsem zkoušel hledat něco blíže k domovu, abych se pokud možno dostal na terapie pěšky. Našel jsem Janu Huškovou, která se věnuje EFT již od roku 2010. Mám to k ní do kanceláře cca 12 minut poklidnou chůzí, což mi vyhovuje.

Janu jsem navštívil poprvé 10.4.2018, když jsem prožil svoji první ataku. Tenkrát jsem tam byl pouze jednou. Navíc jsem nevěděl, že prožívám úzkosti. To jsem se dozvěděl až později, jak jsem popisoval v tomto článku. Opět jsme se viděli o nějaký rok později a to přesně dne 16.11.2021. Další terapie byly ve dnech 2.12.2021, 7.12.2021, 17.12.2021, 28.12.2021, 14.1.2022, 17.2.2022. Příští sezení, tedy již osmé, máme naplánováno na den 16.3.2022.

Jak probíhá EFT terapie?

Během první cca 30 minut si povídáme ohledně emočních problémů, co se v mém životě mění, nějaké posuny, apod. Následně začne samotná EFT terapie. Zavřu oči a začínám odříkávat co mě vadí, z čeho mám strach, co mě stresuje, aj. emoční bloky. Jana mi mezitím, co já povídám, tak poťukává na akupunkturní, energetické body, které jsou na pravé ruce, hlavě, obličeji a klíční kosti. Přitom mě provází, klade otázky, abych si sám dokázal odpovědět nebo naopak otevírá – ukazuje cestu. Nebyla by terapie, kdybych nebrečel. Dělám si z toho „srandu“, že se chodím k Janě pokaždé vybrečet. Některé emoce jsou slabší a některé silnější. To se celý chvěji a třepu jakoby strachem a následně přijde velké oddýchnutí a tělo se mi uvolní. Jakmile emoční bloky povolí, dívám se na ně jako třetí osoba – s odstupem (že nejsou mé), tak je „vyhráno“ a můžeme pokračovat v dalším emočním bloku.

Každé naše terapeutické sezení bylo v délce jedné a půl hodiny. Jana mě vždy pohostí dobrým čajíkem.

Pomáhá mě EFT metoda?

Jsem přesvědčený, že ano. Je to takové zpovídání se jako u psychologa s tím rozdílem, že se díky EFT metodě dané emoční bloky ihned zpracovávají. V ideálním případě mažou.

Závěr

Pokud jste nikdy nevyzkoušeli metodu EFT, tak osobně ji doporučuji. Je třeba si vyhledat zkušeného EFT terapeuta, který Vám bude pokládat správné otázky a pomáhat vést celým očistným procesem. Emoční bloky máme všichni nějaké. Tudíž tato metoda není vhodná jen pro úzkosti, deprese a panické ataky. Mohou ji využít všichni, jenž se něčím trápí, ať už vědomě nebo nevědomě.

Jana Hušková (Brno – Řečkovice): www.terapiebrno.cz
Postupně absolvovala kromě terapeutického výcviku EFT a akreditovaného výcviku koučů nejrůznější semináře a kurzy, související buď přímo s EFT nebo s dalšími terapeutickými či koučovacími metodami. Od roku 2010 je EFT a koučink její profesí a také radostí a novou životní cestou.